Ha valaki sérülést szenved el, legyen az közúti-, közlekedési-, vagy munkahelyi baleset (ide kattintvatöbbet tudhat meg róla), az eset sokszor nem csak a sérültre, hanem annak egész családjára is kihathat.
A károsult testi-lelki sérülése mellett megviselő lehet a beteg esetleges kórházi kezelése alatti látogatása, a felépülés időtartama alatti ápolása. A szükséges gyógyszerek, orvosi segédeszközök beszerzésével járó költségeket sokszor nehéz fedezni, ha valamelyik családtagunk keresőképtelenné válik.
Ilyenkor bizonyos feltételeknek való megfelelés esetén a kieső jövedelem egy részét pénzbeli ellátással, vagyis táppénzzel pótolja az egészségbiztosítás.
Fontos, hogy a TB ellátás szempontjából lényegtelen, hogy a balesetet szenvedő fél hibájából történt e a sérülés.
Ebben a kezdeti, erőt próbáló időszakban lehet segítség a táppénz. De mégis kinek, mennyi és mennyi ideig jár? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat!
Betegszabadság
A keresőképtelenség első 15 napján még nem táppénzre, hanem betegszabadságra jogosult a munkavállaló.
A betegszabadság nem a egészségbiztosító juttatása, hanem a munkáltató kötelest azt folyósítani.A munkáltató évenként 15 nap betegszabadságot köteles biztosítani dolgozói számára. A betegszabadság alatt folyósított összeg a távolléti díj 70%-a.
Betegszabadság igénybevételéhez szükséges orvosi, vagy korházi kezelés esetén a kórház által kiállított igazolás a keresőképtelenségről.
A betegszabadságra jogosult dolgozónak táppénz a betegszabadság lejárta utáni naptól járhat.
Ki jogosult táppénzre?
- A táppénzre csak a Társadalombiztosítással rendelkezők jogosultak, tehát alapvető feltétel, hogy a biztosítás fennállása alatt alakult ki keresőképtelenség.
- A biztosítottnak, úgynevezett egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot kell fizetnie, melynek mértéke 8,5 százalékot, ezzel jogosultságot szerez a táppénz igénybevételére. Többek között ez kerül levonásra a bruttó munkabérből.
- A keresőképtelenséget orvosnak kell megállapítania.
Mennyi ideig jár a táppénz?
- Az orvos által igazolt keresőképtelenség időtartamára,
- de legfeljebb egy évig jár, ha a keresőképtelenség alatt fennáll munkaviszonya, minimum egy éves biztosítotti viszonnyal rendelkezik és nincs táppénzelőzménye, vagyis az elmúlt egy évben nem kapott táppénzt.
A táppénz minden naptári napra jár, munkaszüneti, szabad és pihenőnapra is!
Viszont a táppénz folyósítását megzüntetik, ha a kötelező orvosi felülvizsgálaton elfogadható indoklás nélkül nem jelenik meg a beteg,ha az orvos utasításait nem tartja be, vagy a felépülést tudatosan késlelteti.
Mi SEGÍTÜNK Neked!
Ha balesetet szenvedtél, ahol megsérültél, és nem Te voltál a hibás,
akkor akár több 10-, 100 millió forintos kártérítést is kaphatsz!
A kártérítés megfizetését törvény írja elő!
Kérd profi kártérítési szakértőink segítségét!
Kattints a gombra!
Milyen összegű a táppénz?
A táppénz összegét elsősorban a munkabér mértéke határozza meg, ami után a biztosított százalékos arányban fizeti az egészségbiztosítási járulékot.
Sajnos manapság sok helyen bevett eljárás, hogy valamilyen összeggel be van ám jelentve a dolgozó, de a tényleges fizetése ennél jóval több, amit borítékba kap meg fizetéskor. Fontos tudni, hogy, a táppénz összege mindig a bejelentett munkabérből kerül kiszámításra.
A táppénz összege a napi átlagkereset 60%-a, két évnél rövidebb biztosítási jogviszony esetén 50%, míg kórházi ápolás esetén a napi átlagkereset 50%-a a biztosításban töltött időtől függetlenlenül. Ám a folyósított napi összeg nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresének harmincad részét, tehát a 2016-os minimálbér alapján a napi 7400Ft.-ot.
Hová nyújtsam be táppénz iránti igényem, és meddig?
Munkavállalóknak minden esetben a munkáltatójuknak kell benyújtani a táppénz iránti igényt, vállalkozóknak, őstermelőknek és önfoglalkoztatóknak pedig az illetékes egészségbiztosítási pénztárba.
Táppénz iránti igényt maximum hat hónapra visszamenőleg lehet érvényesíteni!
Az ügyintézés menete, és a táppénz folyósítása
Fontos kérdés lehet, hogy mennyi idő alatt bírálnak el egy-egy táppénz igényt.
A táppénz kérelem megérkezését követő naptól számított 8 nap alatt, hiánypótlás vagy tényállás tisztázás szükségessége esetén 21 nap alatt bírálják el ígényünket.
A kérelmet a munkáltatató által üzemeltet társadalombiztosítási illetékes kifizetőhely, vagy ennek hiányában az illetékes kormányhivatal bírálja el, és folyósítja az összeget.
Nyilván ha valaki a megszokott fizetése felét vagy 60%-át kapja meg, holott még plusz kiadásai is adódhatnak a sérülésből kifolyólag, az nem jelent hosszú távú megoldást, ám sok esetben a baleset elszenvedője személyi sérülésesetén akár többmilliós (súlyos esetben akár több tízmilliós) kártérítésre lehet jogosult.
Még jogosultság esetén, és ügyvédi segítséggel is hosszú időre el tud húzódni egy egy eljárás, mire a sérült megkapja a neki járó kártérítést a biztosítótól.
Minden esetben vegyen igénybe jogi tanácsadást, mert a biztosítók megvezethetik. Tudta, hogy éves szinten ezrével esnek el a károsultak jogos kártérítésüktől?
Ne feledjük, hogy a kártérítés nem ajándék és nem alamizsna, hanem törvény szerint megilleti az áldozatot!
Baleset érte?Konzultáljon szakértőnkkel, és tájékozódjon lehetőségeiről!