Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk óta egyre gyakrabban merül fel a károsultak körében az a kérdés, hogy hogyan, kitől és milyen mértékű kártérítésre tarthatnak igényt abban az esetben, ha külföldön szenvednek balesetet vagy külföldi illetőségű károkozó okozza azt számukra?
Az ilyenfajta balesetek kettő nagy csoportra oszthatók:
Egyrészről ilyenek a külföldi gépjárművel okozott károk, illetőleg külföldön történt közúti balesettel kapcsolatban keletkezett károk. Másrészről pedig a külföldi munkavégzés során elszenvedett munkahelyi balesetekkel kapcsolatos kárigények.
Mi SEGÍTÜNK Neked!
Ha balesetet szenvedtél, ahol megsérültél, és nem Te voltál a hibás,
akkor akár több 10-, 100 millió forintos kártérítést is kaphatsz!
A kártérítés megfizetését törvény írja elő!
Kérd profi kártérítési szakértőink segítségét!
Kattints a gombra!
Mit tegyünk, ha külföldi károkozó okoz számunkra balesetet?
Ebben az esetben is nagyon fontos, hogy a baleset helyszínén töltsék ki az úgynevezett európai baleseti bejelentőt, amely során ügyeljenek arra, hogy a külföldi rendszámú gépjármű (annak felelősségbiztosítója) és vezetőjének az adatai pontosan legyenek feltüntetve. Amennyiben személyi sérülés is történik, azonnal értesítsék a mentőket, és kérjenek rendőri segítséget is. Ez utóbbi bizonyos országok tekintetében kötelező is (például Horvátországban).
Amennyiben a kárt Magyarországon okozták, a külföldi gépjármű felelősségbiztosítójának magyarországi levelezőpartnerétől lehet kártérítést kérni. Erről a MABISZ tud felvilágosítást adni, illetőleg eljár abban az esetben is, ha a külföldi biztosítónak nincs magyarországi levelezőpartnere. Ezt követően a kárrendezési eljárás a magyar kárrendezési gyakorlat szerint fog zajlani.
A nemzetközi kártérítés szakszerű és eredményes elintézése nagy tapasztalatot és szakértelmet kíván.
Külföldi sofőr okozott Önnek kárt? Nem ismeri a hivatalos és eredményes módját a nemzetközi károk intézésének? Vegye igénybe ingyenes tanácsadásunkat!
Mit tegyünk, ha külföldön szenvedünk közúti balesetet?
Elsődlegesen azt javasoljuk, hogy minden esetben kérjen rendőri intézkedést, mivel a rendőrségi jegyzőkönyvben foglaltak alapján esetleges későbbi jogviták megelőzhetőek. A baleset után pedig a felmerült kárt a károkozó gépjármű felelősségbiztosítójának a magyarországi úgynevezett Kárrendezési Megbízottjához kell bejelenteni, melyről szintén a MABISZ tud felvilágosítást adni.
Hangsúlyozzuk azonban, hogy a fenti egy igen vázlatos eljárásrend, így csak abban az esetben irányadó, ha a külföldi károkozó olyan államban él, ami tagja a Zöldkártya Egyezménynek (megállapodásnak). Ha ugyanis nem tagja – illetőleg úgynevezett viszonosság sincs országaink között –, annyiban a kártérítési igény megtérítése csak és kizárólag a külföldi károkozó államában lehetséges.
Összegezve tehát külföldi gépjárműkár esetén a felelősségbiztosítási szerződés hatálya csak az Európai Unió, az Európai Gazdasági Térség és Svájc területére, valamint a nemzetközi zöldkártya egyezményhez csatlakozott országok területére terjed ki. Ezen országokról a PSZÁF ad folyamatos tájékoztatást.
Szeretné nemzetközi kárigényét gyors és eredményes kártérítési eljárás kereteiben lefolytatni?
Vegye igénybe sikerdíjas szolgáltatásunkat!
Külföldi munkahelyi baleset
Egyre gyakrabban találkozunk azzal a problémával, hogy magyar állampolgár külföldön szenved munkahelyi balesetet. Ilyen balesetek után fellépő kártérítési igények érvényesítése azonban a károsultak részéről igen bonyolult feladat, hiszen nem csupán a balesetek következményeivel kell szembenézniük, hanem a külföldi ország hatósági, bírósági és biztosítói eljárásaival is.
Külföldi munkahelyi balesetek esetén nem győzzük hangsúlyozni a PREVENCIÓ fontosságát! Akármennyire is csábító fizetéseket ígérnek, úgy ne menjen senki sem dolgozni külfödre, hogy előtte/közben nem köt munkaszerződést akár egy hazai, akár egy külföldi vállalkozással. Ezen túlmenően mindenképpen győződjön meg arról is, hogy a munkáltatójuk, köt-e bármiféle felelősségbiztosítást a munkavállalóira, mivel ez sok esetben biztosabbá teheti a későbbi igények érvényesítését.
Mit tegyen, ha mégis megtörténik a baleset?
Nemzetközi kártérítés ügyében eljárni gyakran igen hosszadalmas és sok esetben nem jár eredménnyel, ha nem kérjük szakjogász segítségét. Amennyiben a munkahelyi baleset egy európai uniós országban történt, annyiban tájékoztatnia kell az egészségügyi biztosítását kezelő külföldi intézményt. Az egészségügyi ellátásért mindig a tartózkodási hely szerinti országot terheli majd az egészségügyi ellátás kötelezettsége, így a kórházi kezelés vagy a gyógyszerek költsége is. Ha azonban nem a tartózkodási hely szerinti országban van biztosítva (magyarul, nem ott áll munkaszerződésben, hanem mondjuk egy magyarországi vállalkozással), annyiban a biztosítás helye szerinti ország illetékes intézményénél (Magyarországon a TB) be kell jelentenie a balesetet (munkahelyi baleseti jegyzőkönyv szükséges!), hogy a kezelésével kapcsolatos költségek finanszírozásra kerüljenek.
Kitől követelhető nemzetközi kártérítés külföldi munkahelyi baleset esetén?
Mindig a munkáltatótól! Azonban fontos, hogy amennyiben a munkáltató külföldi illetőségű és a munkavégzés is ott történik, akkor csak és kizárólag a külföldi munkáltató államának az eljárása lesz irányadó. Amennyiben azonban a munkáltató magyar és csupán a baleset történik külföldön, annyiban a károk megtérítésére a hazai szabályozás lesz irányadó. Természetesen előfordulhat, hogy egy balesetért, mind a magyar, mind pedig egy külföldi (vállalkozó) is felelősséggel tartozhat. Ezen utóbbi esetben célszerű alaposan felmérni, hogy kivel szemben indítsa meg a kárrendezést, mivel sok esetben egy külföldi cég (annak esetleges felelősségbiztosítója) nagyobb valószínűséggel térítheti meg a kárát, mint mondjuk egy 500.000 forint törzstőkével alapított magyarországi Kft.
Ön vagy hozzátartozója egy külföldi munka folytán megsérült?
Ne dőljön be a biztosítók látszólag kedvező ajánlatainak!
Kérje ki szakember véleményét!
Miben és hogyan segítünk?
A Baleseti-kártérítés.com olyan profi jogi szakértő partnerekkel dolgozik, akik csak és kizárólag kártérítési ügyekkel foglalkoznak. Kifejezetten baleseti kártérítésekre szakosodott specialistáink nem hagyják egyedül ügyfeleiket a biztosítókkal és károkozókkal szemben, vállalják a problémás ügyeket is. Sikerdíjas szolgáltatás fejében vállalják az ügyeket, amely azt jelenti, nem kérünk előre pénzt ügyfeleink jogi képviseletéhez, az ügyvédi munkadíjat csakis a sikeres kártérítési eljárás után számoljuk fel.
Első sorban a balesetével elszenvedett kárait felmérjük, melynek alapján egy olyan kárigénnyel élünk a biztosító társaságok irányába, mely teljes mértékben az Ön érdekeit védik. A fentieken túl széleskörű nemzetközi kárrendezési tapasztalatokkal rendelkező kollégáink már a kezdetektől segítségére lesznek jogos kárának az érvényesítésében. Szakemberekből álló csapatunk teljes mellszélességgel kiáll ügyfeleiért és évek hosszú sora alatt megszerzett szakmai tudásával az elérhető legmagasabb nemzetközi kártérítés megfizetését éri el a lehető legrövidebb időn belül.
Kérdése van személyi sérüléssel járó közlekedési balesetét illetően?
Ha Ön bizonytalan a nemzetközi kártérítés összegét, illetve az eljárás folyamatát tekintve, keressen minket a Kapcsolat menüben található elérhetőségek valamelyikén – hívjon telefonon vagy írjon e-mailt – , és készséggel válaszolunk kérdéseire. Vegye igénybe szolgáltatásunkat!