Mi a munkabaleset?
Röviden összefoglalva a munkabaleset az, amikor a baleset, a munkavállalót szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől és időpontjától, illetve a sérült közrehatásának mértékétől függetlenül.
Munkabaleset
Munkabaleset következik tehát be, ha a foglalkozás körében végzett munkához kapcsolódó közlekedés (árufuvarozás), anyagmozgatás (targonca), üzemi étkeztetés (ebédidőben), tisztálkodás (zuhanyozás), foglalkozás – egészségügyi szolgáltatás (wc használat), illetve a munkáltató által nyújtott egyéb szolgáltatás igénybevétele során éri a munkavállalót. Munkahelyi baleset esetében azonban fontos tudni, hogy azt csak a munkavállaló szenvedheti el, így megbízás, vagy (al)vállalkozás, illetve ún. „feketemunka” esetén nehezebben lehetséges kártérítést követelni a munkáltatótól.
Nem tekinthető munkabalesetnek az a baleset, amely a sérültet a lakásáról (szállásáról) a munkahelyére, illetve a munkahelyéről a lakására (szállására) menet közben éri, kivéve, ha a baleset a munkáltató saját vagy bérelt járművével történt. Azaz nem tekinthető munkahelyi balesetnek az az eset, mely az alatt következik be, amikor a munkavállaló otthonától a munkahelyére tart, illetve munkahelyéről hazafelé tart gyalog, gépjárművel illetve tömegközlekedési eszközzel.
Üzemi baleset
Az üzemi baleset társadalombiztosítási fogalom, a munkahelyi baleseteken túl üzemi balesetnek számít, ha a munkavállalót a munkába vagy onnan otthonába menet közben éri a baleset vagy úgynevezett foglalkozási megbetegedést szenved el.
Hogyan történik a munkabaleset bejelentése?
Ha megtörtént a baleset, a balesetet elsősorban a sérült, akadályoztatása esetén az esetet felfedező munkatárs köteles bejelenteni a munkahelyi vezetőnek. A munkabaleset bejelentése tehát először a munkahelyi vezető felé történik.
A munkahelyi vezető a munkabaleset bejelentése után azonnal intézkedik a sérült elsősegélyben részesítéséről, ezután pedig a munkavédelmi szakember felé történő bejelentésről, hogy a kivizsgálás mielőbb megtörténhessen.
Súlyos munkabaleset esetén a munkáltató köteles a baleset helyszín szerinti illetékes felügyeletnek azonnal jelentést tennie a történtekről, a rendelkezésére álló adatok megosztásával.
Súlyos munkabaleset bejelentése a mentőknek
Amennyiben a munkabaleset szükségessé teszi az orvosi beavatkozást, akkor azonnal kell hívni a mentőszolgálatot. A munkabaleset bejelentése során közölni kell a következő tudnivalókat:
- a balesetet szenvedett személy adatait
- hányan sérültek meg
- hol történt a baleset
- milyen jellegű a sérülés
- történt-e elsősegélynyújtás és mi módon
- a bejelentő neve
Munkabaleset bejelentése a hatóságoknak
1-3. nap munkaképtelenséggel járó munkabaleset bejelentése
A munkáltató az 1-3. nap munkaképtelenséggel járó munkabaleseteket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felé köteles bejelenteni.
Áramütéses munkabaleset bejelentése
A terület vezetője az áramütéses balesetet telefonon, stb., a tudomására jutást követően azonnal köteles jelenteni a Területi Műszaki Biztonsági és Engedélyezési Felügyeletnek.
3 napon túl gyógyuló munkabaleset bejelentése
Ha a munkabaleset 3 napon túl gyógyuló, akkor a munkáltatónak a baleset helyszíne szerint területileg illetékes NMH – Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának is jelentenie kell a munkabalesetet, a munkabaleseti jegyzőkönyv elkészültét követően azonnal, de legkésőbb a tárgyhót követő 8. napig.
Külföldön történt munkabaleset bejelentése
Külföldön történt 3 napon túl gyógyuló munkabalesetet a Regionális Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságnak kell bejelenteni.
Halálos munkabaleset bejelentése
A halálos munkabalesetet a munkáltató köteles a területileg illetékes Rendőrkapitányságnak is azonnal telefonon, elektronikus levélben, faxon, stb. jelenteni.
Az azonnali bejelentéseket – ha azok telefonon, szóban történtek – írásban is meg kell erősíteni. A halálos munkabaleset bejelentésének az alábbiakat kell tartalmaznia:
- a munkáltató megnevezése, címe, telefonszáma
- a bejelentő neve, beosztása
- a sérült/ek/ neve, anyja neve, születési helye, ideje munkaköre
- a sérülés mibenléte, súlyossága
- a baleset helyszíne, időpontja
- a baleset rövid leírása
Munkahelyi baleset kivizsgálása
Amennyiben munkaképtelenséggel járó munkabaleset történt, akkor a munkabaleset bejelentése után a legrövidebb időn belül el kell végezni a munkabaleset kivizsgálását is, ezt kötelező módon rögzíteni kell a munkabaleseti jegyzőkönyvben. Azoknak a baleseteknek a körülményeit is ki kell vizsgálni, amelyek során nem következett be munkaképtelenség, és ezeknek a vizsgálatoknak az eredményét is nyilvántartásba kell venni.
A munkáltatónak lehetővé kell tennie a munkavédelmi képviselő részvételét a munkabaleset kivizsgálásában.
A balesetvizsgálat megkezdéséig a helyszínt csak a sérült mentése érdekében szükséges mértékig szabad megváltoztatni. Ha további balesetveszély vagy jelentős anyagi kár elhárítása szükségessé teszi a helyszínt a közvetlen veszély elhárítása erejéig meg szabad változtatni, ám ilyen esetben alkalmas módon (pl. rajz, fotó, videó, stb.) rögzíteni kell a helyszínt.
Ha a munkáltató a baleset körülményeinek vizsgálata során a bekövetkezett eseményt nem minősíti munkabalesetté, akkor azt határozattal elutasítja, egyben tájékoztatja a munkavállalót, hogy egyet nem értés esetén panasszal élhet az NMH (Nemzeti Munkaügyi Hivatal) területileg illetékes Munkavédelmi Felügyelőségénél.
Kártérítés munkabaleset esetén
A munkáltató a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény előírásai szerint felelős az általa okozott kárért.
A munkáltató kártérítési felelőssége igen szigorú (ún. objektív felelősség), gyakorlatilag minden munkabaleset, üzemi baleset esetén kártérítést kell fizetnie!
A baleset után a munkáltatónak kell figyelmeztetni a dolgozót arra, hogy az ezzel kapcsolatos kárigényét jelentse be. A kárigény az ettől számított 6 hónap alatt évül el, de ha nem hívják fel a dolgozót a kárigény bejelentésére, akkor 3 év lesz az elévülés, ezért a baleset után (persze nem rögtön) a „felhívás kárigény bejelentésére” nyomtatvány egy példányát adja át a dolgozónak, egy példányát pedig a dolgozó által aláírva irattározni kell.
A dolgozó vagy hozzátartozója a kárigényét 3 évig nyújthatja be.
Hogyan tudunk Önnek segíteni abban, hogy a munkahelyi baleset kártérítési összege minél magasabb legyen?
Ha Önt bármilyen sérülés érte, ahol nem Ön volt a vétkes, kérje szakértőink segítségét! Kártérítésre szakosodott szakértő partnereink segítségével, akik több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek, arra törekszünk, hogy a lehető legrövidebb idő alatt, a lehető legmagasabb kártérítési összeget szerezzük meg Önnek.
Ez azt is jelentheti, hogy akár a biztosítók által felajánlott összeg 10x-esét is megkaphatja!